SİZDEN BİRİ

SİZDEN BİRİ

Dilek Şahin Ltd. Şti.

Firma özlük bilgileri: Dilek Şahin Tekstil İnşaat Taahhüt Turizm Sanayi Ticaret Limited Şirketi
Faaliyet bilgileri: Dış giyim eşyası imalatı, dokuma, örme (trikotaj) ve tığ işi (krose), vb. kumaştan olanlar (kaban, palto, ceket, pantolon, takım elbise, döpiyes, anorak, yağmurluk, gece kıyafetleri vb.) üretimi
Bilgi için: www.dileksahin.com
 
Firmanızın hikayesini kısaca sizden dinleyebilir miyiz?
1991 yılında kurulan firmamız triko sektöründe faaliyet göstermektedir. Aslen İzmirli olmama rağmen şirketi İstanbul’da kurduk. Dilek Şahin Tekstil bir aile şirketidir iki oğlum ve eşimle beraber firmayı yönetmekteyim. Şirkette, tasarım, üretim kontrolü, planlama ve pazarlama bölümlerinin yanısıra finans bölümüne de bakmaktayım.
 
Kaç yıldır bu sektörde faaliyet gösteriyorsunuz ve kaç yıldır ihracat yapmaktasınız?
23 yıldır triko sektöründe faaliyet göstermekteyiz. 1997 yılında ilk ihracatımızı Almanya’ya yaptık ve bizim için başarısız bir deneyimdi. Bu ihracat girişimi bizi çok korkuttu. Bu olumsuz başlangıcı takiben, kendi alt yapımızı yeniden kurduk ve 2000 yılında Doğu Bloğu ülkelerine yeniden ihracata başladık. 2005 yılından itibaren Avrupa Ülkelerine ihracat yapmaya başladık: Almanya, Belçika, Yunanistan, Danimarka. 2007 yılından beri Amerika’ya da ihracat yapmaktayız. Bu arada kendimize yeni pazarlar yaratmaya çalışmaktayız özellikle Avrupa bölgesinde Fransa, İtalya gibi. Avrupa ülkeleri, triko giyiminde bizim tarzımıza uygun giyinmekte aslında Avrupa bizim giyim tarzımıza uymaya çalışıyor.
 
İhracat yapmaya nasıl karar verdiniz, bu kararı alırken sizi etkileyen en önemli faktör ne oldu?
Hammade (iplik) yabancı para olunca yabancı para geliri yaratmak için ihracata yöneldik.  Bir de ihracat bizim açımızdan ; firmamızı tanıtmak ve kendimizi kanıtlamak anlamını da taşımaktadır.
 
İhracat yapmak isteyen ve şekilde sebeplerden dolayı henüz başlayamamış girişimcilere önerileriniz ne olur?
İlk söyleyeceğim şey “DİKKATLİ OLUN” dur. En ufak bir detayın atlanması problem çıkartabilir. İkinci önerim; “İŞİN ZAMANINDA TESLİMİ” ve üçüncü önerim; ihracatın mutlaka “BANKA ARACILIĞI İLE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ” (bu ödeme için kendisini garantiye almasını sağlar)
 
Halihazırda mevcut bir ihracat hacmi bulunan ve ihracat hacmini arttırmak isteyen işletmelere önerileriniz ne olur?
YURTDIŞI FUARLARINA katılıp kendi firmasını tanıtıcak her türlü organizasyona katılmasını tavsiye ederim. Özellikle ALMANYA ve İNGİLTERE’den müşteri bulmak hem ilerisi için referans teşkil etmesi açısından olumlu olmakta hem de yüksek adetlerde satış imkanı sağlamaktadır (Özellikle tekstil sektörü için bu bilgiyi iletmekteyim)
 
İhracat yaparken karşılaştığınız zorluklar ve güçlükler nelerdir?
Fiyatlama; yabancı para kurundaki yükselme ve düşüşler fiyatlama yaparken bizi zorlamakta maliyet hesaplarını karıştırmaktadır. Pazar bulma: AR-GE çalışması yapılması gerekmektedir. Çin: fiyatlamada ciddi rakip olmaktadır.
 
İhracata yönelik devlet desteklerinden faydalanıyor musunuz? İhracat yapan firmalara hangi devlet desteklerinden faydalanmasını önerirsiniz?
Exim kredisi kullanmaktayız. Ancak bu kredi ihracatcı firmalar için yeterli değil, bir de 2013 yılında kurun çok değişkenlik göstermesi kazanç olarak gördüğümüz Exim kredisindeki faizi eritti. KDV iadesi almaktayız. Şu an KOSGEB’in makinalaşma ve markalaşma adına uzun vadeli kredisine başvurduk oradan bir sonuç beklemekteyiz.
 
İhracat yaptığınız sektördeki fırsatları nasıl görüyorsunuz? Bu sektörde ihracat yapmak isteyen işletmelere tavsiyeleriniz neler olur?
Avrupa, ülkemize nazaran daha soğuk bu yüzden triko daha fazla tercih edilmekte; ama iç pazarda triko çok fazla tercih edilmiyor. Bu yüzden soğuk ülkelere pazar payını artırmaya yönelik çalışma yapmalarını tavsiye edebilirim.
 
Sizce ihracatta başarının sırrı nedir? Girişimciler neyi mutlaka yapmalı ya da yapmamalılar?
Dürüstlük (bu çok önemli yabancı buna çok önem veriyor), ürün kalitesi, zamanında teslimat (planlama ve süreye uyum). Yapmaması gereken şey; tutulmayacak sözler verilmesin.
 
İhracat yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan biri olarak Fibabanka’yı tercih etme sebebiniz nedir? Sizce Fibabanka’yı diğer bankalardan ayıran özellikleri nelerdir?
Bankanızdan ilk kez Exim kredisi kullandım ve bu destek için teşekkür ederim. Gerek kredi kullanımında olsun gerekse de kredi tahsilatında sorun yaşatmayan bir bankasınız. En önemli tercih sebebimiz ise 10 yıldan beri bizi tanıyan ekibiniz ile çalışıyor olmam.
 
Siz de burada yer almak istiyorsanız bizimle irtibata geçmek için tıklayınız.
yukarı çık